Teknologji

Makinat e së ardhmes: 9 modele që mund të revolucionarizojnë industrinë e automjeteve

Makinat ndryshojnë gjatë gjithë kohës. Çdo vit del një teknologji e re që përparon me shpejtësi automjetet tona të përditshme të zgjedhura, duke shtuar teknologji të re, duke përmirësuar funksionet ekzistuese ose duke radikalizuar plotësisht dizajnin. Por çfarë mund të presim nga makinat e ardhshme? A do të përmirësohen me shpejtësi apo e kemi përsosur dizajnin? Ne kemi zgjedhur teknologjinë, konceptet dhe modelet më emocionuese për të ardhmen e makinave.

Tesla Cybertruck

© Tesla inc
Vozitja me kamion kibernetik në rrugë © Tesla inc

Nuk është në të vërtetë një përmbledhje e makinave futuriste pa Cybertruck të Teslës ! Kjo makinë famëkeqe u zbulua në vitin 2019, por kohët e fundit është shtyrë përsëri me 2023 të shpallur si datën e re të vendosjes.

Cybertruck është ndërtuar kryesisht për të qenë elastik. Ai përdor lëkurë strukturore prej çeliku të pandryshkshëm Ultra-Hard 30X të mbështjellë në të ftohtë për të forcuar kornizën e makinës. Kjo është një mënyrë e ndërlikuar për të thënë se korniza e makinës është shumë e fortë. Është gjithashtu ajo që shkakton dizajnin futuristik të makinës, pasi metali i mbështjellë në të ftohtë humbet shumë nga fleksibiliteti dhe formueshmëria e tij.

Pavarësisht nga një video tashmë famëkeqe e dritareve të Cybertruck që shkatërrohen lehtësisht nga Musk në zbulimin e Cybertruck, Tesla po pretendon se forca e makinës shtrihet deri te xhamat. Xhami ultra i fortë dhe kompoziti me shtresë polimeri supozohet se thithin dhe ridrejtojnë forcën duke i mbajtur dritaret tuaja të sigurta.

Tesla pohon gjithashtu se Cybertruck do të jetë në gjendje të tërheqë mbi 6,350 kilogramë – afërsisht pesha e elefantit mesatar afrikan. Këto janë shumë statistika mbresëlënëse, por me të gjitha vonesat e shumta, mund të ketë sukses në arritjen e të gjithave… tani na mbetet vetëm të shohim nëse do të dalë në vitin 2023 apo do të shtyhet përsëri.

BMW iX Flow

BMW iX Flow në sfond gri
BMW iX Flow © BMW

iX Flow i BMW-së ishte një nga makinat e shumta të zbuluara në CES 2022. Ndërsa duket tepër normale, si një makinë që do të kalonit qindra herë në një udhëtim rrugor, ajo ka një truk shumë të veçantë feste. Me prekjen e një butoni, iX Flow mund të ndryshojë plotësisht ngjyrën.

Kjo është e mundur falë një bojeje e-boje që ndryshon ngjyrat. Ajo që në thelb do të thotë është se kjo makinë është e mbuluar me një ekran gjigant e-lexues me miliona mikrokapsula të mbushura me bojë. Në secilën prej këtyre kapsulave, ka pigmente të bardha të ngarkuara negativisht dhe pigmente të zeza të ngarkuara pozitivisht. Kur ndryshon një fushë elektrike, pigmenti i zgjedhur ngrihet në sipërfaqe për të ndryshuar ngjyrën e makinës.

Nuk ka pse të jetë e gjithë makina që ndryshon ngjyrën. BMW e tregoi atë me vija garash, arna me ngjyra të ndryshme gjithandej dhe çelësa pa probleme nga e bardha në të zezë në të gjithë makinën.

Ndërsa kjo ndjehet si një makinë e tërhequr direkt nga një film i James Bond -it, është vetëm një koncept tani. Nëse BMW do ta sjellë në të vërtetë këtë teknologji, mbetet për t’u parë. Do të kishte gjithashtu pyetje se sa mirë do të ishin miliona mikrokapsula në një mjedis të botës reale.

Meta Materials HUD

© Metamaterial
HUD automobilistik i shfaqur në makinë © Metamaterial

Ekranet Heads Up (HUD) janë një nga ato tropika klasike të trillimeve shkencore që shihni vazhdimisht. Në CES 2022, marka Meta Materials shfaqi këtë lloj teknologjie , duke përdorur holografikë për të treguar informacionin kryesor drejtpërdrejt në shikimin e shoferit. Meta Materials pretendon se kjo do ta ndihmonte shoferin të përqendrohej në rrugë pa shikuar nga poshtë panelet e ekranit në makinë.

Një HUD do të nënkuptonte se sytë e shoferit nuk do të duhej të përshtateshin me ndriçimin e ndryshëm kur kaloni nga rruga te instrumentet në makinë dhe, në teori, do të përmirësonte kohën e reagimit të shoferit duke parë gjithmonë rrugën. Megjithatë, si shumë teknologji makinash, kjo është ende shumë larg dhe ka të ngjarë të ketë nevojë për shumë miratim përpara se të mund të implantohet në mënyrë efektive në makina.

Hyundai Elevate

© Hyundai Mexico
Koncepti Hyundai Elevate si një taksi © Hyundai Mexico

Në vitin 2019 në CES, Hyundai zbuloi makinën koncept ‘Elevate’. Është sigurisht unike për sa i përket makinave konceptuale, duke ofruar një automjet që kombinon rrotat me këmbët. Kjo do t’i lejonte makinës të lëvizte në mënyra që makinat e tjera nuk mund të lëviznin, duke ngjitur shkallët për të lejuar dikë në karrige me rrota të hyjë, të përshtatet më mirë në hapësirat e parkimit ose të lëvizë mbi objekte të vështira.

Me këto këmbë, makina madje do të jetë në gjendje të ngjitet dhe ‘ecë’ aty ku rrotat nuk janë të dobishme. Kur godet një cunami ose tërmet , automjetet aktuale të shpëtimit mund të transportojnë vetëm reaguesit e parë në skajet e mbeturinave. Ata duhet të udhëtojnë pjesën tjetër të rrugës në këmbë. “Elevate” mund të futet në vend dhe të ngjitet drejtpërdrejt mbi mbeturinat nga një përmbytje ose copa ndërtesash të shembur”, tha John Suh, Zëvendës President dhe Shef i Hyundai Cradle.

Marrja me kano

© Canoo
Kamionçinë Canoo parkuar në dëborë © Canoo

Canoo Pickup është një tjetër makinë që duket në përgjithësi mjaft normale. Përveç një dritareje të përparme më të madhe se mesatarja, ajo mund të kalojë lehtësisht si lloji i makinës që do të shihni çdo ditë. Nuk ka teknologji të çmendur ose shumë ekrane, përkundrazi Canoo po fokusohet te funksionaliteti. Makina është shumë modulare, duke ju lejuar të ndryshoni aksesorët, madhësinë dhe veçoritë e tavanit, si dhe të jeni në gjendje të zgjasni ose të hiqni shtratin e tërheqjes, duke ndryshuar plotësisht madhësinë e makinës.

Kjo do të thotë që mund të keni një makinë më të vogël për të ecur me shpejtësi nëpër qytet ose të zgjasni pjesën e sipërme dhe pjesën e pasme për ruajtje maksimale gjatë një udhëtimi. Ka sirtarë të fshehur, priza shtesë, panele diellore dhe ndriçim të integruar në pjesën e jashtme të makinës – asgjë veçanërisht e avancuar, por veçoritë modulare në një makinë është një ide e mrekullueshme që rrallë e shohim.

DS X E-Tense

© DS Automobiles
Makinë koncept DS X E-Tense © DS Automobiles

DS Automobiles është një kompani tjetër që po shkon plotësisht në futurizëm me makinat e saj konceptuale. Duke ndjekur skemën e emrave të Elon Musk për fëmijët, ky model është titulluar X E-Tense. Është një dizajn me tre vende, që kërkon të përdorë teknologji që mund të reformohet pas një goditjeje dhe dritare që mund të përshtaten me nivelin e dritës së jashtme. Brenda makinës ka dy ndenjëse në njërën anë dhe një vend shtesë në anën e pasme.

Brendësia përmban shumë dizajne të përpunuara, ngjyra të ndezura dhe në përgjithësi, një lloj stilizimi që duket futuristik. Natyrisht, si shumë makina të tjera konceptuale, shumica e kësaj teknologjie nuk ekziston ende. Në vend të kësaj, DS po kërkon të nxjerrë në pah se ku mund të shkojnë makinat në të ardhmen.

Audi AI: Gjurmë

© Audi
Imazhi koncept i shtegut Audio AI © Audi

Kur Audi zbuloi AI: Trail në vitin 2019, ajo u duk paksa si një kaotike shkrirjeje idesh teknologjike futuriste. Dronët, sediljet e ndashme të shtratit të varur dhe shumë xhami janë disa nga veçoritë që mund të gjeni në bordin e kësaj makine konceptuale, por ajo ofron disa indikacione interesante se ku mund të shkojnë makinat. Së bashku me të qenit një makinë elektrike, ajo do të kishte një shtresë antibakteriale, kundër papastërtisë në mbështetëset e krahëve dhe pjesët e brendshme të makinës.

Vendet janë hamak të stilit të shkëputshëm, të cilët mund të hiqen dhe përdoren në udhëtime kampingu dhe ju lejojnë të pastroni më lehtë. Ekziston edhe sugjerimi më i çuditshëm në këtë koncept të dronëve që ndjekin makinën dhe ndriçojnë rrugën përpara. Gjithçka duket shumë futuriste, por nëse AI i Audi: Trail është një model funksional për të ardhmen e makinave, ne nuk jemi aq të sigurt.

Cadillac InterSpace

© Cadillac
Makinë koncepti Cadillac InterSpace © Cadillac

Një tjetër koncept i fundit nga eventi CES 2022, dizajni InterSpace i Cadillac duket tamam si një makinë e nxjerrë direkt nga një film fantastiko-shkencor në të ardhmen e largët. Cadillac pretendon se qëllimi i konceptit InnerSpace është të riimagjinojë përvojën e një vozitje, duke lejuar dy pasagjerë të fokusohen në udhëtimin e tyre dhe jo në drejtimin e mundimshëm.

Makina do të kishte aftësi plotësisht autonome – një veçori që shumë prodhues të makinave e kanë synuar, por asnjë nuk e ka menaxhuar plotësisht – duke i lejuar shoferit të fokusohet në peizazh ose në detyrat personale. Cadillac synon ta çojë argëtimin një hap më tej në këtë makinë, duke përdorur angazhimin e realitetit të shtuar për të mbajtur pasagjerët të angazhuar.

Makina shkon aq larg sa ka goma që reduktojnë rezonancën e valëve të zërit për një udhëtim më të qetë dhe më të rehatshëm. Ashtu si shumë vetura në këtë listë, ky është shumë një koncept dhe për këtë arsye Cadillac është vetëm duke parashikuar realisht se ku mund të shkojnë makinat. Megjithatë, e gjithë kjo teknologji ekziston – realiteti i shtuar, veçoritë e vetë-drejtimit, zbutja e zërit – është vetëm një rast i zhvillimit të saj efektiv në automjete dhe për ta bërë atë në mënyrë të sigurt.

Sony Vision-S 02

© Sony
Pjesa e brendshme e makinës Vision © Sony

Ndiheni ndonjëherë sikur makina juaj nuk ka ekrane të mjaftueshme? Ashtu si shumica e makinave konceptuale këto ditë, Sony duket se po miraton shkollën e mendimit Pimp My Ride , ku sa më shumë ekrane të keni, aq më e mirë është makina. Ekranet për sediljet e pasme dhe tre ekranet përpara, Sony po kërkon t’i kthejë makinat në qendra mediatike. Megjithatë, nuk janë vetëm qëllimet për argëtim që premton Vision-S 02.

Makina do të kishte mbi 40 sensorë për të monitoruar vazhdimisht çështjet e sigurisë jashtë makinës, duke ndihmuar gjithashtu pasagjerin në situata të vetëdrejtimit (të popullarizuara nga Tesla). Sony do të bënte gjithashtu ndryshimin në pasqyrat dixhitale, duke kombinuar kamerat dhe ekranet. Diçka që koncepti i Sony duket të shtojë dhe që nuk është parë shumë në makinat e reja është përdorimi i kamerave Time of Flight për të matur shprehjet e fytyrës, gjestet dhe lodhjen. Kjo synon të ndihmojë me kontrollin e temperaturës dhe paralajmërimet rreth gjumit ose pushimeve gjatë vozitjes.

burimi: https://www.sciencefocus.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button