Politik

Qeveria e Kosovës shtyn planin e saj për veriun e paqëndrueshëm pas rritjes së tensioneve ne veri

Qeveria e Kosovës shtyu zbatimin e një vendimi që do t’i detyronte serbët në veri të vendit të aplikojnë për targat e veturave të lëshuara nga institucionet e Prishtinës për tensionet mes policisë dhe komuniteteve lokale që vendosën bllokadë rrugësh.

Të dielën vonë protestuesit parkuan kamionë të mbushur me zhavorr dhe makineri të tjera të rënda në rrugët që çojnë në dy pikat kufitare, Jarinje dhe Bërnjak, në një territor ku serbët përbëjnë shumicën. Policia e Kosovës tha se është dashur të mbyllë pikat kufitare.

“Situata e përgjithshme e sigurisë në komunat veriore të Kosovës është e tensionuar,” tha në një deklaratë misioni i NATO-s në Kosovë KFOR.

Në Moskë, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova fajësoi tensionin e rritur në ato që ajo i quajti “rregulla diskriminuese të pabaza” të vendosura nga autoritetet e Kosovës.

Katërmbëdhjetë vjet pasi Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia, rreth 50,000 serbë që jetojnë në veri përdorin targa dhe dokumente të lëshuara nga autoritetet serbe, duke refuzuar të njohin institucionet nën kryeqytetin, Prishtinën. Kosova është njohur si shtet i pavarur nga më shumë se 100 vende, por jo nga Serbia apo Rusia.

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti tha se do t’u japë serbëve një periudhë kalimtare prej 60 ditësh për të marrë targat e Kosovës, një vit pasi hoqën dorë nga përpjekjet për t’i imponuar ato për shkak të protestave të ngjashme.

Qeveria vendosi gjithashtu që nga 1 gushti, të gjithë qytetarët nga Serbia që vizitojnë Kosovën do të duhet të marrin një dokument shtesë në kufi për t’u dhënë atyre lejen për të hyrë.

Një rregull i ngjashëm zbatohet nga autoritetet e Beogradit për kosovarët që vizitojnë Serbinë.

Por pas tensioneve të së dielës në mbrëmje dhe konsultimeve me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, qeveria tha se do të vononte planin e saj për një muaj dhe do të fillonte zbatimin më 1 shtator.

Më herët të dielën, policia tha se kishte të shtëna “në drejtim të njësive policore, por fatmirësisht askush nuk u plagos”. Ai tha gjithashtu se protestuesit e zemëruar rrahën disa shqiptarë që kalonin në rrugët që ishin bllokuar dhe se disa makina ishin sulmuar.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan për më shumë se tre orë në qytetin e vogël të Mitrovicës Veriore të banuar kryesisht nga serbët.

Një vit më parë, pasi serbët lokalë bllokuan të njëjtat rrugë për shkak të targave, qeveria e Kosovës vendosi forcat speciale të policisë dhe Beogradi fluturoi avionë luftarakë afër kufirit.

Tensionet mes dy vendeve mbeten të larta dhe paqja e brishtë e Kosovës mbahet nga një mision i NATO-s i cili ka 3770 trupa në terren. Paqeruajtësit italianë ishin të dukshëm në dhe rreth Mitrovicës të dielën.

Të dy vendet u angazhuan në vitin 2013 për një dialog të sponsorizuar nga Bashkimi Evropian në përpjekje për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura, por pak përparim është bërë.

Burimet: reuters.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button