PolitikTeknologji

Dezinformimi në mediat sociale perhap panik për luftën Kosovë-Serbi

Përdoruesit e mediave sociale po përhapin dezinformata për një 'luftë' në shkallë të gjerë që dyshohet se tashmë ka shpërthyer mes Kosovës dhe Serbisë pasi serbët e Kosovës barrikaduan rrugët për në dy pika kufitare.
Një ekskavator mbetet në një barrikadë në urën mbi liqenin Ujam/Gazivode në rrugën që çon në pikën e kalimit të Bërnjakut më 1 gusht.

Ndërkohë që barrikadat e serbëve të Kosovës që bllokojnë rrugët për në dy pika kufitare në kufirin me Serbinë po hiqen, dezinformatat rreth konfliktit po përhapen në mediat sociale dhe në disa platforma mediatike në mbarë botën.

Kosova aktualisht është në trend në Twitter me mbi 250,000 postime në Twitter.

Përdoruesit e Twitter-it, kryesisht nga Ukraina, Rusia, Turqia, Spanja, Serbia, Kosova dhe Shqipëria, po ndajnë të gjithë dezinformata për një gjoja "luftë" që ka shpërthyer midis Kosovës dhe Serbisë ose ndajnë propagandë kundër pavarësisë së Kosovës nga Serbia, e shpallur në vitin 2008. .

Tweetet e deputetit ukrainas Oleksiy Goncharenko të dielën morën mijëra pëlqime, ripërtëritje dhe komente pasi ai shkroi: “Ukraina është gati të veprojë me trupat tona në terren. Serbia po përpiqet të nisë një luftë agresive”.

Në fakt, misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, me bazat e vitit 1999, ka deklaruar gatishmërinë e tij për të ndërhyrë “nëse rrezikohet stabiliteti në veri të Kosovës”. Megjithatë, asnjë trupë ukrainase nuk është në terren në Kosovë. As Ukraina nuk e ka njohur sovranitetin e Kosovës.

James Ker-Lindsay, profesor vizitor në London School of Economics LSE, i cili fokusohet në konfliktin, paqen dhe sigurinë në Evropën Juglindore, dënoi postimin e Goncharenkos në Twitter, duke i kërkuar atij që të "mos i përkeqësonte gjërat".

“Ky është një koment i papërgjegjshëm dhe i panevojshëm. Dhe gjithashtu ngre të gjitha llojet e pyetjeve komplekse për të cilat nuk jam i sigurt se Ukraina është gati t'u përgjigjet. Nëse vërtet besoni në paqe, mos u bëni pjesë e problemit në Ballkan. Fokusohuni te shtëpia”, ka shkruar Ker-Lindsay.

Serbët e Kosovës ngritën barrikada të përbëra nga kamionë të mbushur me zhavorr të bllokuara rrugët drejt dy pikave të kalimit kufitar me Serbinë përpara se të hiqen të hënën.

Ato u ngritën pasi qeveria e Kosovës vendosi të zbatojë të ashtuquajturat masa të reciprocitetit me Serbinë mbi targat e automjeteve dhe letërnjoftimet për një muaj, përpara se të binte dakord të vononte masat nëse hiqen barrikadat.

“Pikakalimet në Jarinje dhe Bërnjak mbeten të mbyllura”, tha kryeministri Albin Kurti të hënën për mediat, duke shtuar se “të gjitha pikat kufitare po nxjerrin dokumentin [e ri] 90-ditor të daljes-hyrjes. Deri në 1501 qytetarë janë pajisur me këtë dokument, duke pritur 20 sekonda”.

Qeveria e Kosovës vendosi në qershor që çdo personi që dëshiron të kalojë kufirin shtetëror duke përdorur letërnjoftime personale të lëshuara nga autoritetet serbe tani do t'i lëshohen formularët e deklarimit të përkohshëm të vlefshëm për 90 ditë që zëvendësojnë dokumentin e lëshuar nga Serbia.

Vendimi i përgjigjet mosnjohjes nga autoritetet serbe të letërnjoftimeve të lëshuara nga Kosova, duke futur të njëjtën masë që Serbia zbaton ndaj qytetarëve të Kosovës.

Një përshkallëzim i ngjashëm ndodhi në shtator 2021, pasi qeveria e Kosovës kërkoi që automjetet me targa serbe të kalonin në ato të përkohshme të lëshuara nga Kosova në kufi. Qytetarët e Kosovës që kanë targa me shkronjat RKS, shkurt Republika e Kosovës, kanë vite që duhet ta bëjnë këtë në kufirin me Serbinë.

Fotot e vitit të kaluar po shpërndahen në rrjetet sociale sikur të kenë ndodhur të dielën, më 31 korrik 2022. Predikuesi mysliman shqiptar Elvis Naci me 1.2 milionë ndjekës në Instagram, ka shpërndarë një foto të forcave speciale të Kosovës duke lëvizur drejt barrikadave më afër kufirit. nga shtatori 2021 me titull: “Zoti i ruajtë shqiptarët e Kosovës si dhe trimat e njësisë speciale që vendosin paqen dhe sigurinë”.

Barrikada në fshatin Rudar, në rrugën për në komunën e Leposaviqit me shumicë serbe, afër kufirit me Serbinë, 1 gusht 2022. Foto: Shkodrane Dakaj/BIRN

Postimi i deputetit ukrainas Goncharenko nuk ishte i vetmi që sugjeronte një luftë tashmë të shpërthyer midis Kosovës dhe Serbisë.

Shkrimtari turk Huseyin Hakkı Kahveci shkroi në Twitter në turqisht: “Lufta shpërtheu mes Serbisë dhe Kosovës. Zjarri FILLOI NË BALLKANIN e trazuar”.

Tweet-i i tij, i cili mori mbi 200 pëlqime dhe mbi 80 ripërtëritje, pretendonte se “Forcat Speciale të Kosovës dërguan trupa shtesë në pikën kufitare Jarinje me Serbinë. Jemi në periudhën kur lufta fillon të përhapet në Evropë nëpërmjet BALLKANIT dhe në Rusi nëpërmjet KAUKAZIT”.


Nebojsa Malic, një kolumnist serb i Bosnjës për faqen Anti-War, shkroi në Twitter për të thënë se "kosova" e preferuara e NATO-s po përpiqet të fillojë një luftë me Serbinë tani," duke pretenduar se kjo shpjegon se sa "mirë po shkon konflikti në Ukrainë. për Perëndimin”. Tweet-i i tij mori mbi 2000 pëlqime.

Krahas postimeve për shpërthimin e luftës mes Kosovës dhe Serbisë, shumë përdorues të mediave sociale, si dhe platforma mediatike, kanë ndarë informacione të pakonfirmuara për të shtëna të shtëna mes forcave kosovare dhe serbe.

Llogaria në Twitter ConflictTr, me mbi 200,000 ndjekës, shkroi në Twitter: “Ushtarët kosovarë të lënduar në përleshjet në kufirin Serbi-Kosovë janë transferuar në spitalin shtetëror të Mitrovicës”.

Disa media kosovare si Nacionale dhe Indeks Online ndër të tjera raportuan se një zyrtar i policisë së Kosovës dhe dy shtetas serbë janë plagosur nga të shtënat me armë mes policisë dhe qytetarëve që kanë ngritur barrikadat. Kjo nuk ishte e vërtetë. Nacionale më vonë e fshiu lajmin e saj.

Ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Svecla tha të hënën për media se “11 qytetarë janë lënduar dhe kanë marrë trajtimin e nevojshëm dhe disa automjete të qytetarëve dhe policisë janë dëmtuar nga strukturat e armatosura kriminale”. Policia e Kosovës po heton.

Megjithatë, ende nuk ka shpërthyer asnjë konflikt i armatosur mes Policisë Speciale të Kosovës dhe forcave policore apo ushtarake serbe.

Disa llogari në Twitter ndanë gjithashtu pretendimet "Kosova është Serbi", të cilat shpesh janë pjesë e diskursit nacionalist serb.

Përdoruesja në Twitter, Inga Canarias, me mbi 1.5 mijë ndjekës, ka ripërtërirë një foto të një muraleje ku shkruan “Kosova është Serbi” me përshkrimin në spanjisht: “Meqë duket se ka telashe mes Serbisë dhe Kosovës, duhet thënë edhe një herë. se Kosova është pjesë integrale, e patjetërsueshme e Serbisë”. Disa llogari spanjolle ndanë cicërima të ngjashme.


Ish-i dërguari i SHBA-së nën Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, gjithashtu iu bashkua trazirave, duke fajësuar kryesisht kryeministrin e Kosovës Albin Kurti për situatën, por edhe duke ndarë informacione të pasakta për ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

“Le të jemi shumë të qartë, evropianët e shtynë Hagën për të arrestuar (ish-presidentin) Hashim Thaçi pas 20 vitesh hetime thjesht sepse ai po negocionte me (Donald) Trump”, tha ai.

“Ata nuk kanë asgjë mbi të dhe e mbajnë të mbajtur për shkak të politikës. Kjo është arsyeja pse ICTY (Tribunali Ndërkombëtar i Krimeve për Jugosllavinë) duhet të shpërndahet”, tha Grenell në një postim në Twitter, i cili mori mbi 500 pëlqime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button