KriptovalutaLojraTeknologji

5 lojërat më të mira të Blockchain për tu luajtur për 2022

Lojërat nuk janë më një hobi. Blockchain dhe NFT-të kanë vërtetuar se ato mund të jenë gjithashtu një burim i qëndrueshëm i të ardhurave. Numri i madh i lojërave blockchain që hyjnë në treg çdo javë flet për potencialin e industrisë. Ekonomia në lojë dhe modeli i lojës për të fituar shpërblejnë lojtarët për kohën dhe aftësitë e tyre. 

Megjithatë, vetëm disa projekte lojrash kanë sukses në ofrimin e mekanikës dhe temave të lojërave në të njëjtin nivel me lojërat tradicionale. Ne ju prezantojmë me pesë nga ato projekte për t’i mbajtur në sy në vitin 2022. Ne i zgjodhëm ato në bazë të qëndrueshmërisë së lojës së tyre, ekonomisë në lojë, temës dhe modelit të stimulimit midis faktorëve të tjerë kyç. 

Cilat janë lojërat më të mira të Blockchain për 2022

  • Silks – Në përgjithësi, loja më e mirë e Blockchain për 2022
  • Skyweaver – Loja më e mirë me letra NFT
  • Bloktopia – Lojë më e mirë Metaverse Blockchain
  • Plant vs Undead – Loja më e mirë falas për të luajtur Blockchain
  • My DeFi Pet — Loja më e mirë NFT që përmban DeFi Dynamics

Lojërat më të mira të Blockchain për 2022: Shqyrtuar 

Silks – Në përgjithësi, loja më e mirë e Blockchain për 2022

Zgjedhja jonë kryesore si loja blockchain për 2022 është Silks, platforma e parë e lojërave derivative në botë që sjell garat me kuaj të pastër në metaverse. Që nga krijimi i Genesis Silks Avatars në prill, projekti ka tërhequr një vëmendje masive në komunitetin NFT, duke tërhequr investitorë nga koleksionet e njohura NFT si Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks dhe CloneX. Në më pak se tre muaj Silks Genesis Avatars janë bërë një projekt NFT i Top #15 All Time Sports në blockchain Ethereum dhe është përzgjedhur për t’u renditur në Indeksin prestigjioz Nansen.ai Gaming 50, indeksi më i respektuar NFT.

Tërbimi mund t’i atribuohet mekanikës dinamike të lojërave që platforma prezanton me NFT-të e derivatuara që pasqyrojnë racave të pastërta të botës reale. Eksitimi i garave me kuaj të pastër po infekton Web3, falë modelit të lojërave në pronësi të komunitetit të Silks. 

Në përgjigje të kërkesës së jashtëzakonshme, Silks ka vendosur të nxjerrë për publikun 5000 Avatarë të tjerë të Genesis, me prerjen e parë të vendosur për të premten më 29 korrik. Kjo do të jetë një kartë ekstra speciale pasi çdo Avatar që blihet do të marrë automatikisht një kërkesë për Silks Land pasi të mbajë Avatarin e tyre për 45 ditë. Ka një furnizim të kufizuar dhe një kufi prej dy për klient. Çmimet janë të niveleve, kështu që shkoni te  Silks dhe bëhuni i pari në radhë për të marrë Avatarin tuaj dhe pretendoni për SIlks Land. 

Kështu funksionon loja. Silks pasqyron botën reale të industrisë amerikane të garave me kuaj të pastër prej 11 miliardë dollarësh, duke integruar grupe masive të dhënash që përfaqësojnë linjat e gjakut të pastër, përparimin e trajnimit dhe rezultatet e garave në zinxhirin e bllokut. Procesi krijon NFT-të derivative të kuajve më të vjetër të garës 1-vjeçarë të regjistruar në SHBA, të quajtur Silks Horses. Përveç Silks Horses, metaverse përdor Silks Avatar, Land dhe NFT të qëndrueshme. Secili grup i NFT luan një rol kyç në ekonominë e Silks, duke hapur rrjedha emocionuese të të ardhurave për pjesëmarrësit. Për shembull, ju mund të spekuloni në Tokën e Mëndafshit. Ato përdoren për të ndërtuar ferma me kuaj, stalla, infrastrukturë dhe eksperienca të tjera. Ju mund të vendosni kalin tuaj Silks në fermën e komunitetit dhe të fitoni tokena STT $. Sa herë që homologu në kohë reale i kalit tuaj Silks fiton një garë ose lind pasardhës, ju shpërbleheni. Ju gjithashtu mund të ndërtoni Fermën tuaj dhe të fitoni një pjesë të shpërblimeve të krijuara nga Kuajt e aksioneve. Mundësitë janë të pafundme. 

Silks demokratizon emocionet e garave me kuaj duke përdorur teknologjinë blockchain. Duke pasur parasysh potencialin e projektit, NFT-të janë të detyruara të grumbullojnë vlerë të madhe deri në fund të këtij viti. Meqenëse kjo mund ta bëjë platformën të paarritshme për lojtarët mesatarë me investime të vogla fillestare, Silks prezanton Horse Syndication. Ai ul pengesën ndaj platformës duke i lejuar përdoruesit të blejnë NFT të pjesshme. Kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të zbutur rreziqet e investimit të një sasie të madhe parash në vetëm një kalë Silks. Kur vendosni paratë tuaja në NFT të shumta, performanca e disa racave të pastërta të botës reale nuk do të ndikojë në pozicionin tuaj.

Duke qenë e lidhur ngushtë me një industri të botës reale, ekonomia e Silks ka potencial të madh për rritje. Në fakt, garat me kuaj po shënojnë një vit rekord për shitjet e kuajve dhe çantat e çmimeve në garë. Sipas letrës së bardhë Silks , mbi 11 miliardë dollarë basteshin në garat e kuajve çdo vit. Me këto lloj shifrash, nuk është për t’u habitur të mësosh se garat me kuaj bëjnë mirë në të gjitha kushtet e tregut, edhe përmes recesioneve. Kjo e bën Silks dhe NFT-të e saj një mbrojtje të madhe kundër ekonomisë aktuale të zymtë.

Koleksioni inaugurues i Silks Horse do të shfaqet në vjeshtën e vitit 2022. Ju duhet një Avatar Silks për të blerë një Kalë Silks. Krijo avatarin tuaj Silks sot dhe bashkohuni në diskutimin mbi Discord të tyre . 

Skyweaver – Loja më e mirë me letra NFT 

Skyweaver është një lojë letrash ndër-platformë e bazuar në shfletues që përmban lojë të avancuar strategjike duke përdorur Web3. Nëse jeni adhurues i lojërave me letra, kjo është për ju. Ai rrit konceptin e lojërave tradicionale me letra duke e sjellë atë në një konfigurim blockchain. Për shembull, të gjitha kartat Skyweaver janë tokenizuar në NFT për të shfaqur transparencë dhe decentralizim më të mirë. Ju mund t’i zotëroni, tregtoni dhe dhuroni ato në mënyrë dixhitale, duke mos humbur kurrë gjurmët e historisë së pronësisë. Meqenëse këto karta jetojnë në blockchain dhe jo në sirtarin tuaj, ato janë të përjetshme. Për më tepër, ata kurrë nuk mund të ndalohen ose të hiqen nga loja. 

Një aspekt tjetër interesant është barriera më e ulët e lojës për sa i përket kapitalit fillestar. Ndërsa shumica e lojërave NFT janë të paarritshme për lojtarët mesatarë për shkak të çmimeve të larta, ju mund të zhbllokoni rreth 500 karta bazë në Skyweaver falas. Kapitali fillestar dhe blerjet e mëvonshme nuk ndikojnë në lojën tuaj aq shumë sa aftësitë dhe përkushtimi. Kjo, ne besojmë, do të kujdeset për rritjen e ekosistemit në afat të gjatë. Mund të fitoni më shumë shpërblime përmes sfidave dhe konkurseve të tabelës së liderëve që organizohen herë pas here në platformë. Për shembull, ju mund të fitoni karta Silver NFT të tregtueshme, me sistemin e shpërblimit javor. Për të fituar karta të rralla të kufizuara Gold NFT, mund të merrni pjesë në konkurset Skyweaver. Të gjitha këto veçori e bëjnë Skyweaver një nga lojërat më të mira NFT për të pritur këtë vit. 

Bloktopia – Lojë më e mirë Metaverse Blockchain 

Loja tjetër kryesore e blockchain që ju prezantojmë është Bloktopia, një projekt i ngjashëm me metaverset popullore. Megjithatë, Bloktopia është një rrokaqiell virtual në krahasim me një koleksion parcelash toke. Është ndërtuar për t’u bërë një qendër ku mund të merrni informacione përkatëse të kriptove, të përjetoni përmbajtje gjithëpërfshirëse dhe të përfshiheni në aktivitete në Web3. Rrokaqielli është i ndarë në 21 nivele për nder të 21 milionë Bitcoin. Të gjithë banorët e Bloktopisë quhen Bloktopianë. 

Metaversi i decentralizuar i bazuar në poligon do të sigurojë një përvojë gjithëpërfshirëse të VR për komunitetin e kriptove. Katër parimet e platformës janë Mëso, Fito, Luaj dhe Krijo. Në misionin e tij të parë, ai do ta bëjë informacionin kripto të aksesueshëm për të gjithë. Të apasionuarit pas kriptove mund të gjejnë të gjitha informacionet në lidhje me kriptovalutat në një vend nga Bloktopia. Megjithatë, ne nuk e dimë ende se si do ta bëjnë këtë. Do të duhet të presim dhe të shohim. 

Duke ardhur te pjesa e fitimit, ka mundësi të pakufishme nëse komunitetet bashkohen në Bloktopia. Popullariteti dhe pritja e platformës mund të shpjegohet me rrjedhat e saj të ndryshme të të ardhurave pasive. Kjo përfshin tregtinë e pasurive të paluajtshme, reklamat, lojërat dhe rrjetet, ndër të tjera. Për shembull, nëse zotëroni një komplot NFT në metaverset, mund të krijoni dhe të fitoni para nga përvoja në të. Nëse nuk keni aftësi ose burime për këtë, mund t’ia jepni me qira dikujt tjetër. Tregtimi virtual i pasurive të paluajtshme është një mundësi tjetër. 

Modeli i lojës për të fituar i paraqitur nga platforma do t’u mundësojë Bloktopians të luajnë lojëra, të lidhen me lojtarë të tjerë dhe të argëtojnë miqtë përmes botës së VR. Dhe së fundi, ju mund të krijoni skena, vepra arti, sfida, skena shumëngjyrëshe dhe lojëra sociale duke përdorur mjetet dhe infrastrukturën e ofruar nga platforma. Ndërsa ekosistemi rritet, ne mund të presim më shumë lojëra dhe përvoja të luajtjes për të fituar në Bloktopia. Tërheqja vizuale dhe gjithëpërfshirëse e Bloktopia mund t’i atribuohet motorit të përparuar të krijimit 3D në kohë reale dhe teknologjisë blockchain që ajo përdor. 

Plant vs Undead – Loja më e mirë falas për të luajtur Blockchain

Plant Vs Undead është një lojë Web3 mjaft e ngjashme me Plants vs Zombies. Ajo është vendosur në një botë të quajtur Planet Plants, e cila është shtëpia e kafshëve të bukura dhe paqësore dhe “Bimëve”. Fatkeqësisht, kafshët janë shndërruar në “të pavdekurit” jashtëzakonisht të egër nga një sëmundje e çuditshme dhe vdekjeprurëse e përhapur nga meteorët. Ata tani duan të shkatërrojnë të gjitha qeniet njerëzore, Bimët dhe Pemët Nënë. Çfarë bëni në këtë situatë? Kjo është ajo që loja është mbi të gjitha. 

Ju ende mund ta rivendosni Tokën nga zotërimi i tyre përmes lojës. Fuqia shëruese e pemëve mëmë dhe evolucioni i bimëve do t’ju ndihmojnë në mision. Së bashku me këtë, disa ‘Farë’ posedojnë elemente dhe tipare magjike të cilat mund t’i nxirrni për të rritur lojën tuaj. Gjeneratat e ndryshme të bimëve – Pemët Nënë, Bimët dhe Farat janë ushtarët tuaj të palodhur. Ato shënohen në NFT dhe shiten në tregun e brendshëm.  

Me Plant Vs Undead, themeluesit synojnë të hapin një kapitull të ri të historisë së lojërave që emocionon si lojtarët tradicionalë ashtu edhe ata të kriptove. Për këtë, ajo ka prioritet ofrimin e një mekanizmi falas për të luajtur dhe për të luajtur për të fituar, i cili është i aksesueshëm për këdo për sa kohë që ata kanë një pajisje dixhitale dhe një lidhje interneti. Si fermer, ju mund të mbledhni dhe rritni fara, të nivelizoni lojën tuaj dhe të fitoni shpërblime. Të gjithë fermerët e fillojnë lojën e tyre me një Pemë Nënë dhe gjashtë bimë bazë jo-NFT me dobi në të gjitha lojërat. Ndërsa kaloni nivele të reja dhe mblidhni më shumë argumente, mund të blini fara të ndryshme dhe më pas t’i rritni ato në Bimë për të forcuar strategjinë tuaj të lojërave. 

My DeFi Pet — Loja më e mirë NFT që përmban DeFi Dynamics

My DeFi Pet zë pozicionin përfundimtar në listën tonë të blockchain-it më të mirë për t’u parë në vitin 2022. Loja e bazuar në stilin e jetës ka të gjithë përbërësit e duhur për një lojë tërheqëse Web3 – mbledhjen, mbarështimin, zhvillimin, luftimin dhe tregtimin e kafshëve shtëpiake. Për shembull, ai kombinon DeFi, koleksione dhe personalitete. Le të hedhim një vështrim se si funksionon platforma. 

Për të motivuar lojtarët që të angazhohen vazhdimisht në platformë, ai i shpërblen ata me shpërblime afatshkurtra të dizajnuara rreth konceptit të stinëve. Tema qendrore e lojës janë NFT-të e kafshëve shtëpiake, të cilat shfaqen çdo orë. Ju mund t’i pretendoni ato në shumë mënyra. E para është duke konsumuar DPET, shenjën amtare të ekosistemit. Ofertimi zgjat 24 orë. Nëse askush nuk pretendon kafshën shtëpiake, ajo dërgohet në Altar për përdorim në të ardhmen. 

Një tjetër aspekt i rëndësishëm i lojës është mbarështimi, nëse nuk e keni menduar tashmë. Pasardhësit e kafshëve shtëpiake DeFi do të shfaqin një grup unik karakteristikash nga prindërit e tyre. Do t’i përkasë pronarit të kafshës shtëpiake. Është interesante se pasardhësit janë gati të shumohen sapo të përfundojë procesi. Kafshëve shtëpiake të reja u janë caktuar nivele dhe aftësi të caktuara evolucioni në varësi të rrallësisë së tyre. Nëse jeni të pakënaqur me tiparet dhe performancën e DeFi Pet tuaj, mund ta niveloni atë duke përdorur shenjat DPET.

Avantazhet e Lojërave Blockchain 

Pse gjithnjë e më shumë kompani të lojërave video përdorin teknologjinë blockchain? 

  • Blockchain e bën përpunimin e pagesave me kosto efektive përtej kufijve përmes kriptomonedhave.
  • Asetet në lojë mund të shënohen në NFT për të dhënat transparente dhe të pandryshueshme të pronësisë.
  • Prezanton modele të avancuara stimulimi duke përdorur NFT dhe kripto token.
  • Jep kontroll më të mirë mbi ekonominë e lojërave.
  • Eliminon tregjet e zeza dhe aktivitetet mashtruese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button