Biznes

Dy të “Rrezikuan” dhe hapën një galeri arti në Kosovë. Tani është një nga galeritë më të përfolura në Evropë

Në fund të korrikut, gjatë javës së hapjes së Manifesta 14 në Kosovë, rrugica e vogël që është shtëpia e LambdaLambdaLambda është e mbushur me artistë, kuratorë dhe me thjerrëza që pinë birrë. Galeria është e vendosur në një kënd të pasmë, pranë kafenesë vegjetariane Babaghanoush: qendra sociale de facto për ata që vizitojnë Prishtinën për bienalen.

Kafeneja, e cila drejtohet nga dy artistë, ishte një faktor vendimtar kur Katharina Schendl dhe Isabella Ritter zgjodhën hapësirën e tyre të vogël. Ishte qendrore, por e fshehur nga pamja. Kur ata vizituan për herë të parë Prishtinën së bashku në vitin 2014, rrugica ishte gjithashtu shtëpia e një dyqani librash dhe disqesh, si dhe një studio piktori.

“Ne e përdorim atë si një zyrë të zgjeruar dhe dhomë ndenjeje,” tha Ritter, teksa u ulëm në një stol në natyrë në gjatësinë e një krahu nga hullia e mbushur me falafel. Një ndjeshmëri kolegjiale është shkruar e madhe në emrin e galerisë: një riff lozonjare mbi germat greke të përdorura për familjet dhe vëllazëritë në SHBA

Schendl dhe Ritter janë të dy austriakë dhe kanë karrierë të kaluar në skenën e artit vjenez—Ritter punonte në sektorin tregtar dhe Schendl ishte në staf në Mumok, muzeu i artit modern. Çfarë i pushtoi ata të hapnin një galeri në një vend pa bazë koleksioniste dhe pa skenë komerciale? “Nuk kishte lidhje familjare, asnjë romancë, thjesht një ide e çmendur,” tha Ritter. “Ne kishim miq që ishin artistë nga Kosova dhe rajoni – e kuptuam se ishte e mahnitshme këtu.”

Programimi i periferisë

Prishtina është një qytet i ri: mbi gjysma e popullsisë është nën 25 vjeç. Ndërsa ka “energji të madhe”, Ritter vuri në dukje se “artistët e rinj nuk kanë shumë mundësi”. Qytetit i mungon një infrastrukturë e përhershme “që i lejon artistët të jetojnë nga arti i tyre”.

Për shkak të kësaj, praktikat e artit janë të mundshme për sa kohë që të diplomuarit jetojnë me prindërit e tyre, por sapo të kenë nevojë të mbështesin veten, ata ose ndalojnë plotësisht ose përpiqen të shtrydhin artin rreth një pune me kohë të plotë. “Ideja jonë ishte të themelonim një galeri komerciale në mënyrë që, të paktën për disa artistë, të krijojmë një mjedis profesional afatgjatë,” tha tregtari.

Vendimi ishte i vrullshëm: ata u angazhuan për hapësirën në atë udhëtim të parë në tetor 2014. Galeria u hap janarin e ardhshëm. Gjatë shtatë viteve të fundit, ata kanë prezantuar këtu 36 shfaqje të punës së artistëve nga Prishtina, Ballkani dhe më gjerë.

Dy vjet më parë, ata hapën një hapësirë ​​në Bruksel të quajtur La Maison de Rendez-Vous në partneritet me Misako & Rosen nga Japonia dhe Park View/ Paul Soto nga Los Angeles. Lansimi i galerisë së dytë prej 250 metrash katrorë në Prishtinë ka përkuar me fillimin e Manifesta-s.

lambda lambda

Kjo hapësirë ​​më e madhe është në një ndërtesë ish-zyre – një strukturë brutale me dritare konservatori në tre anët përmes së cilës derdhet drita e mbushur me gjethe. Një lumë vizitorësh ndërkombëtarë në javën e hapjes së bienales është dëshmi e reputacionit ndërkombëtar që LambdaLambdaLambda ka ndërtuar mbi vitet.

Një lëvizje e tillë është atipike. Jeta kulturore në Prishtinë është e drejtuar nga ngjarjet. Hapjet e ekspozitave tërheqin turma të mëdha nga skena e artit vendas, por vizitat e rastësishme në galeri janë të rralla. Herë pas here një grup do të udhëtojë në Kosovë nga një muze evropian ose Kunsthalle dhe do të bëjë një vizitë.

Ritter njihte disa koleksionistë nga vitet e saj në Vjenë, por që në fillim ishte e qartë se LambdaLambdaLambda do të bënte pothuajse të gjithë biznesin e saj tregtar përmes panaireve të artit. Këtë vjeshtë galeria do të bëjë debutimin e saj në Frieze London, por ajo është shfaqur në panaire në mbarë botën. Një nga të parët ishte Panairi i Artit Material në Mexico City. Në atë kohë “askush nga Kosova nuk mund të shkonte në Meksikë sepse vendi nuk ishte i njohur. Tani mundesh, por në vitin 2016 nuk ishte kështu”, kujton Isabella. Pra, përveç artit, ju filloni të flisni për politikën në një mënyrë shumë interesante.

lambda lambda

Kufizimet e udhëtimit janë një çështje e madhe për Kosovën, dhe në vazhdimësi për LambdaLambdaLambda dhe artistët e saj. Nëntë vjet pas përfundimit të luftës së Kosovës, shteti shpalli pavarësinë në vitin 2008 nga Serbia me mbështetjen e SHBA-së dhe u vendos si republikë. Megjithatë, ajo mbetet e panjohur nga një pjesë e vogël e vendeve, shumica me çështje të tyre kufitare fraksionale. Udhëtarët duhet të sigurojnë një vizë të shtrenjtë për të shkuar në BE-në fqinje dhe takimet e aplikimit u reduktuan gjatë pandemisë.

Ky proces është i paparashikueshëm: piktori Brilant Milazimi, një artist në programin e LambdaLambdaLambda, nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në hapjen e tij në vendndodhjen e tyre në Bruksel këtë maj për shkak të mungesës së vizës. Këtu, pjesërisht, është përgjigjja se pse u deshën dy austriakë për të hapur galerinë e parë komerciale në Prishtinë: një tregtar i lindur në Kosovë nuk mund të udhëtonte në panaire, shfaqje dhe ngjarje me lehtësinë e nevojshme për ta mbajtur galerinë komercialisht të qëndrueshme.

lambda lambda

Tre nga nëntë artistët e përfaqësuar nga galeria janë të vendosur në Kosovë, me shumicën e të tjerëve nga Ballkani dhe diaspora e tij. “Ne nuk punojmë vetëm me artistë nga Kosova: ishte e rëndësishme për ne që të mos geto-izoheshim,” tha Ritter. Ajo dhe Schendl duan që LambdaLambdaLambda të njihet për forcën e programit të saj dhe jo për “politikën e identitetit” të artistëve të saj.

Edicioni i sivjetshëm i Manifesta është sigurisht një nxitje për galerinë: ajo ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare në Prishtinë dhe skenën e saj të artit. Artistët e LambdaLambdaLambda janë të përfaqësuar mirë në ekspozitë: Performance artisti Astrit Ismaili performoi para një turme të madhe në natën e hapjes dhe piktoret Blerta Hashani dhe Milazimi u përzgjodhën të dy për ekspozitën qendrore. Dardan Zhegrova, një skulptor autodidakt i kukullave gjigante të buta vudu që flasin nga gjoksi kur përqafohen, janë në pamje. Puna e tre të fundit përshëndet turmat në hapësirën e tyre të re. 

Aktualisht, LambdaLambdaLambda nuk është aq një peshk i madh në një pellg të vogël sa i vetmi peshk. Si do të ndiheshin nëse një tjetër galeri do të hapej në Prishtinë? “Do të normalizonte idenë që njerëzit duhet të blejnë art nga galeritë komerciale, sepse këto galeri mbështesin karrierën e artistit,” entuziazmoi Schendl. “Do të ishte e mahnitshme!”

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button