BiznesPolitik

Ekskluzive: SHBA përgatit paketën e re të armëve të Ukrainës prej 1 miliard dollarësh

Paketa e ardhshme e ndihmës për sigurinë e administratës Biden për Ukrainën pritet të jetë 1 miliard dollarë,  një nga më të mëdhatë deri më tani,  dhe të përfshijë municione për armë me rreze të gjatë dhe automjete të blinduara të transportit mjekësor, i thanë Reuters të premten tre burime të informuara për këtë çështje.

Paketa pritet të shpallet që të hënën dhe do të shtojë rreth 8.8 miliardë dollarë ndihmë që Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Ukrainës që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt.

Zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se presidenti Joe Biden nuk e kishte nënshkruar ende paketën e ardhshme të armëve. Ata  paralajmëruan se paketat e armëve mund të  ndryshojnë në vlerë dhe përmbajtje  përpara se të nënshkruhen.

Megjithatë, nëse nënshkruhet në formën e tij aktuale, ai do të vlerësohej në 1 miliard dollarë dhe do të përfshinte municione për HIMARS, municione të sistemit të raketave tokë-ajër NASAMS dhe deri në 50 transporte mjekësore të blinduara M113.

Paketa e re  pason  një  vendim të fundit të Pentagonit për të lejuar ukrainasit të marrin trajtim mjekësor në një spital ushtarak amerikan në Gjermani pranë bazës ajrore Ramstein.

Të hënën e kaluar, Pentagoni njoftoi një paketë të veçantë ndihme sigurie për Ukrainën me vlerë deri në 550 milionë dollarë, duke përfshirë municione shtesë për sistemet raketore të artilerisë së lartë të lëvizshmërisë (HIMARS).

Shtëpia e Bardhë refuzoi të komentojë mbi paketën.

Paketa e re do të financohet nën Autoritetin Presidencial të Tërheqjes (PDA), në të cilin presidenti mund të autorizojë transferimin e artikujve dhe shërbimeve nga aksionet amerikane pa miratimin e Kongresit në përgjigje të një emergjence.

HIMARS-i luan një rol kyç në duelin e artilerisë ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë është cilësuar si “bluar” me shumë pak lëvizje të vijës së frontit në  rajonin lindor të  Donbasit të Ukrainës.

Që kur trupat ruse u derdhën mbi kufirin në shkurt, në atë që Putin e quajti një “operacion special ushtarak”, konflikti është shndërruar në një luftë shkatërrimi të zhvilluar  kryesisht  në lindje dhe jug të Ukrainës.

Moska po përpiqet të fitojë kontrollin e Donbasit kryesisht rusisht-folës, i përbërë nga provincat Luhansk dhe Donetsk, ku separatistët pro-Moskovës pushtuan territorin pasi Kremlini aneksoi Krimenë në jug në 2014.

Deri më tani,  Shtetet e Bashkuara  kanë dërguar 16 HIMARS në Ukrainë dhe më 1 korrik janë zotuar të dërgojnë dy sisteme të avancuara kombëtare të raketave sipërfaqe-ajër (NASAMS).

Ishte e paqartë nëse lëshuesit NASAMS, të bëra së bashku nga Raytheon Technologies Corp  RTX.N  dhe Kongsberg KOG.OL i Norvegjisë  , janë tashmë në Ukrainë, nëse municionet ishin për lëshuesit e dhuruar nga një vend tjetër, ose nëse ishin duke u paravendosur.

Shtetet e  Bashkuara  kanë dërguar më parë 200 transportues të blinduar të personelit M113 në Ukrainë.

Transportuesit e blinduar të personelit të pajisur me pajisje mjekësore mund ta bëjnë luftën me Rusinë më të mbijetueshme për trupat ukrainase, të cilat më pas mund të dërgohen në Gjermani për trajtim të mëtejshëm mjekësor.

Qeveria e Kievit tha në qershor se 100 deri në 200 trupa ukrainase vriteshin në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button