BiznesPolitik

Në Shqipërinë e varfër, Mercedesat sundojn rrugen

Komunizmi e humbi kontrollin e tij në Shqipëri në vitin 1991, vetëm 25 vjet më parë, dhe befas të gjithë kishin më shumë të drejta sesa dinin se çfarë të bënin. Kjo nënkuptonte liri të plotë të fesë, për një gjë. Keni dëgjuar ndonjëherë për bektashinjtë? Ata janë një sekt mysliman me përbërës të krishterë të cilët lejohen të kërcejnë dhe të pinë. Katolikët dhe muslimanët shkojnë mirë këtu, madje do të gjeni mormonë në rrugë këto ditë. Është një qytet i lirë në rrugën e tij lart.

Gjithsesi, gjëja më e papritur që do të vini re në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë janë makinat. Shqipëria mund të mos jetë vendi më i pasur i Evropës, por disi makinat Mercedes-Benz janë kudo. Edhe Mercedes-Benz mendoi se do të ishte një ide e mirë të merrte modelin e ri GLE për një test offroad në Shqipëri. Mercedes-Benz mori GLE 500 e 4MATIC përmes luginës së Shushicës që ndodhet në jug të Shqipërisë.

Do të habiteni kur të dalloni modele të vonuara AMG në Shqipëri, të cilat rrallë shihen në rrugë edhe në SHBA. Shikoni këtë profil në Instagram  Car Spotting Albania  nëse doni të shihni disa shembuj.

Si është e mundur kjo?

Pyeta një mikun tim, Gazi Sadikun, i cili prej gati 3 vitesh bën shëtitje në Tiranë, nëse mund të hedhë pak dritë mbi këtë temë. Ai është pak ekspert për të gjitha gjërat shqiptare. Rezulton se ka disa arsye, duke filluar që në vitet 1930 gjatë një historie shumë të trazuar. Në vitin 1937 Mbreti Zog i Shqipërisë mendoi se mund të ishte një kohë e shkëlqyeshme për t’u martuar dhe për t’u vendosur. Pasi kishte parë një foto të një fisniku fqinj, ai tashmë kishte dikë në mendje. Geraldine Apponyi de Nagi-Appony, një konteshë e Hungarisë, u ftua për të vizituar Shqipërinë pasi motra e Zog’z-it e vizitoi fillimisht (në fund të fundit, nuk mund t’u besosh fotove, a nuk ke mësuar asgjë nga Facebook?). Martesa nuk u përmend, por të gjithë e dinin se çfarë kishte në mendje Zogu i vjetër. Geraldina kishte mbarështim të mirë, por pak në mënyrën e fondeve dhe kështu dukej një ndeshje e mirë nga pala e Hungarisë. Ajo e pranoi ftesën dhe u takuan në dhjetor të 1937. Zogu i propozoi disa ditë më vonë. Geraldina nuk ishte aq e emocionuar për këtë sa Zogu, duke qenë 22 vjeç, ndërsa ai ishte pothuajse dyfishi i saj në 42 (dhe shikonte pothuajse çdo vit të saj.) Megjithatë, duke e lavdëruar për pjekurinë dhe autoritetin e tij, propozimi u pranua. Ata u martuan në kryeqytetin e Tiranës prillin e ardhshëm dhe çifti morën dhurata nga dy figura mjaft famëkeqe. duke e lavdëruar për pjekurinë dhe autoritetin e tij, propozimi u pranua. Ata u martuan në kryeqytetin e Tiranës prillin e ardhshëm dhe çifti morën dhurata nga dy figura mjaft famëkeqe. duke e lavdëruar për pjekurinë dhe autoritetin e tij, propozimi u pranua. Ata u martuan në kryeqytetin e Tiranës prillin e ardhshëm dhe çifti morën dhurata nga dy figura mjaft famëkeqe.

Mercedes Benz 770 (W07)

770k u favorizua nga pothuajse çdo udhëheqës i fuqive të Boshtit. Perandori japonez Hirohito kishte 7 versione të tij të blinduara. Mbreti Faruk i Egjiptit dhe gjenerali Franko i Spanjës ishin pronarë të tjerë të shquar. Hitleri madje kishte një ngritje speciale të instaluar në dyshemenë e tij 770k, me sa duket për ta bërë Fuhrer-in e ndërgjegjshëm për lartësinë të dukej më i gjatë.
Kjo ishte një dhuratë mbresëlënëse për mbretërorët shqiptarë dhe u la një përshtypje popullatës shqiptare.
Një dhuratë e dytë, nga Musolini, ishte dukshëm më pak mbresëlënëse. Ai i dha çiftit të lumtur disa tenxhere prej bakri. Ai nuk ishte shumë i lumtur për këtë martesë. Aspak i lumtur. Musolini kishte shpresuar që Zogu të martohej me një italiane, duke vendosur kështu Shqipërinë si një vartësi. Ai i kishte dhënë Zogut shuma të mëdha parash për të zhvilluar vendin dhe për të ndihmuar në zbutjen e varfërisë lokale. Kjo tani po përdorej kryesisht për të mbajtur
Geraldinën e dashur të Zogut në prehrin e luksit. Në vitin 1939, rreth 11 ditë pasi Geraldina kishte lindur një djalë dhe trashëgimtar për Zogun, Musolini më në fund kishte ngopur. Ai pushtoi.

Zogu i kishte shpenzuar paratë italiane në mënyrë të pamatur, por gjithashtu besohet gjerësisht se Musolini e ndjente Shqipërinë si një hap në rrugën drejt çmimit më të lavdishëm të Greqisë. Në çdo rast, mbretërorët u detyruan të fshiheshin. Zogu dhe Geraldina u larguan nga vendi me djalin e tyre dhe shkuan në mërgim. Monarkia ishte zhdukur, por ajo një dhuratë luksoze e dasmës kishte lënë një përshtypje shumë të fortë te popullata. Dukej se Mercedesi ishte këtu për të qëndruar.

Mercedes-Benz W100 600 Grosser

Dukej se Mercedesi ishte këtu për të qëndruar. Gjatë viteve komuniste, liderët politikë shqiptarë imituan ish-mbretin e tyre në zgjedhjen e automjeteve. Udhëheqës si Enver Hoxha po vozisnin kudo me makina luksoze Mercedes të lustruara në mënyrë të përsosur. Hoxha favorizoi Mercedes 600, flamuri i kompanisë dhe modeli më i shtrenjtë i kohës.
Gjithsesi ishte ndryshe për shqiptarin mesatar. Para se të binte komunizmi, shqiptarët nuk lejoheshin të kishin fe dhe aq më pak të kishin makinë. Me rënien e komunizmit në 1991, kjo do të ndryshonte me shpejtësi dhe Mercedesi, tashmë i krijuar si një makinë me status, së shpejti do të njihej dhe nderohej nga shqiptarët për cilësinë e prodhimit.

mercedes ne shqiperi off road
mb mercedew w211 ne tirane

Automjetet e para që mbërritën në Shqipëri erdhën nga Gjermania dhe Italia, kryesisht Mercedes-Benz dhe Fiat. Nga viti 1992-1994 rrugët lokale po përkeqësoheshin e përkeqësoheshin dhe mes kësaj dhe cilësisë së dobët të karburantit, Fiat-i nuk mund ta shkurtonte atë. Ata po prisheshin në të gjithë vendin.
Mercedes gjithmonë ka nënkuptuar cilësinë, megjithatë, dhe shumë prej tyre mund të punojnë me naftë. Ata kishin avantazhin në rrugët e dëmtuara dhe të mirëmbajtura keq, si dhe me pezullimet e tyre të forta të inxhinierisë gjermane dhe pjesët e tyre cilësore.
“Disa njerëz po bëheshin mekanikë”, thotë Gazi, “Dhe nëse doje të blije një makinë, i pyete se çfarë duhet të blesh dhe ata gjithmonë do të të thonë të blesh Mercedes. Janë të mira, dhe nëse keni nevojë për disa pjesë për të rregulluar makinën tuaj, mund të gjeni gjithmonë disa pjesë të përdorura në kantieret tona të mbeturinave. ”
Ndërsa komunizmi ka ikur, Mercedes sigurisht që nuk do të shkojë askund. Nga pikëpamja e cilësisë, ato thjesht kanë kuptim. Dritaret me dy panele, plastika ose druri cilësor në brendësi dhe veçoritë luksoze të tilla si sediljet me ngrohje dhe sistemet e larjes së xhamit të xhamit janë të zakonshme. Madje, në vitet 80-të kanë futur edhe airbag-et, besoni apo jo. Mercedes ka qenë gjithmonë i drejtuar nga inxhinieria dhe është projektuar për të qëndruar. Dominimi i tyre në Shqipëri sigurisht duket se e reflekton këtë. Pra, ku është vendi më i mirë për të parë një Mercedes në Shqipëri? Praktikisht kudo.

taksi e klasit ne shqiperi

Shumica e taksive janë Mercedes, për fillim, dhe ju mund të shihni disa modele më të bukura të parkuara rreth sheshit Skënderbej ose kur ecni atje nga rruga Ibrahim Rugova. Pronarët janë gjithmonë afër, duke mbajtur syze dielli dhe duke thithur cigare ndërsa mbështeten pas një ndërtese aty pranë. Kur të vini re automjetin dhe më pas të vini re pronarin, do të përshëndeteni me një buzëqeshje dhe një tundje me kokë. Bëni një foto me një nga makinat e tyre të shkëlqyera; ata nuk do të mendojnë pak. Pra, sa Mercedes janë këtu? Me një numër të vlerësuar prej rreth 300,000 makinash vetëm në Tiranë dhe rreth 40% e tyre janë Mercedes, me siguri do të shihni më shumë automjete Mercedes këtu sesa në shumicën e pjesëve të Gjermanisë. Një keqkuptim tipik amerikan dhe britanik është se Mercedesi është si një Ferrari dhe nuk mund të zotërohet nga njerëz normalë. Kështu, ekziston një supozim kryesisht i pasaktë se Mercedes-et këtu në Shqipëri janë kryesisht të vjedhura. Emisioni entuziast i automobilave “Top Gear” mori pak vëmendje për një episod të transmetuar në vitin 2011, ku kjo (si dhe lidhjet me mafia) u sugjeruan shumë. Në drejtësi ndaj njerëzve në ‘Top Gear’ , shakaja e tyre për një ministër të qeverisë shqiptare, Spartak Poci që vinte në siklet kur u kap duke drejtuar një makinë të vjedhur në një postbllok të policisë greke, ISHTE e vërtetë, por kjo nuk është aspak një dukuri e përditshme.

Po, ka makina të vjedhura këtu, si kudo tjetër, por ajo që shumica e njerëzve nuk e kuptojnë është se mund të blini një Mercedes në Gjermani relativisht lirë dhe ta dërgoni në Shqipëri për 1000 dollarë të tjera. Kjo në fakt i bën ato mjaft të përballueshme dhe modelet më të vjetra të Mercedes konsumojnë më pak karburant dhe zgjasin më shumë në rrugët shqiptare. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk do të shihni modele më të reja. Shqiptarët i duan makinat e tyre dhe modelet AMG C63, CLS55, G55 janë gjallë e mirë në Tiranë. Njohja e një v8 me performancë të lartë që nuk është e pazakontë. Nëse e kaloni ditën duke ecur në Tiranë, me siguri do të shihni një të tillë.

Asnjë makinë tjetër nuk mund të ngjitet në male si një Mercedes-Benz!

Ndërkohë që infrastruktura në Shqipëri është përmirësuar në mënyrë drastike në vitet e fundit, ka shumë rrugë të pista që kërkojnë aftësi të vërteta drejtimi dhe një zemër të fortë për të përfunduar sfidën (ta bëni atë të gjallë). Kini kujdes me këtë vozitje të E-Class dhe ML-Class në rrugën e dheut për në Progonat, Tepelenë. Këto janë llojet e rrugëve në të cilat mund të lëvizni nëse duhet të vizitoni shumë fshatra të vegjël.

Arsyet kryesore pse makinat Mercedes-Benz janë kudo në Shqipëri:

  • Makinat Mercedes-Benz konsiderohen si makina #1 luksoze.
  • Mercedes-Benz prodhon disa variacione me naftë dhe motorë të vegjël që marrin kilometrazhin e shkëlqyer të gazit duke i bërë ato tërheqëse për masat. Nuk do të gjeni shumë nga këto modele në SHBA. Për shembull S220 CDI, C220 C200 CDI, E200 CDI, A190 dhe B-Class.
  • Pjesë këmbimi për makinat Mercedes-Benz i gjeni kudo në Shqipëri.
  • Makinat Mercedes-Benz janë të përballueshme për shkak se tregu është i ngopur me këto makina.
  • Kushtet e rrugës kishin nevojë për shumë përmirësim dhe Mercedes-Benz është një nga makinat e pakta që do të zgjasë më gjatë në kushte të vështira të rrugës.
  • Shqiptarët mendojnë se Mercedes-Benz janë më të mirët. Shpesh Mercedes do të quhet “mbreti” i makinave.

Shqipëria mund të jetë fare mirë vendi me më shumë makina Mercedes-Benz për frymë. Shkoni vizitoni dikur dhe bëni fotografinë tuaj me disa të bukura. Shikoni piramidën ndërsa jeni atje ose shkoni në shkallët e muzeut historik nëse dëshironi një turne në këmbë. Durrësi është i mrekullueshëm gjatë verës për plazhet e tij dhe Saranda është thjesht e mrekullueshme.

Kini kujdes, në momentin që largoheni nga Shqipëria, mund të keni mall për një Mercedes-Benz!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button