Politik

Kosova akuzon ‘grupet ilegale serbe’ për sulm në patrullën kufitare; Arrestohet gazetari rus

Ministri i Brendshëm i Kosovës Xhelal Svecla ka fajësuar “grupet ilegale serbe” që dyshohet se synojnë “të pengojnë punën e autoriteteve të Kosovës” për sulmin e 6 gushtit ndaj policisë kufitare, ndërsa pohon gjithashtu se arrestimi i një gazetari rus që tentoi të kalonte në vend nga Serbia ishte një shenjë se Rusia po mbështeste përpjekjet e supozuara serbe për të destabilizuar Kosovën.

Autoritetet në Kosovë thanë më 6 gusht se një njësi policore u sulmua më herët atë ditë pranë kufirit të vendit me Serbinë, ku tensionet kanë qenë të larta midis dy vendeve fqinje të Ballkanit Perëndimor.

Svecla pretendoi më 6 gusht se grupet e paidentifikuara që thuhet se qëndronin pas incidentit kishin mbrojtjen dhe mbështetjen publike të strukturave të paidentifikuara serbe.

Më vonë atë ditë, Svecla theksoi se tentativa për hyrjen dhe arrestimin e gazetares ruse Daria Aslamova në të njëjtën ditë përkoi me trazirat e fundit në veri të vendit dhe me incidentin e të shtënave.

Svecla njoftoi në Facebook më 7 gusht se Aslamova, korrespondente e gazetës ruse Komsomolskaya Pravda, ishte shpallur “person i padëshirueshëm në Republikën e Kosovës”.

Autoritetet kosovare kanë nisur një hetim për incidentin e të shtënave të 6 gushtit, në të cilin thonë se 10 të shtëna u qëlluan në një njësi të mbikëqyrjes kufitare që tentoi të lëshonte një varkë patrullimi në liqenin Uyman afër qytetit të Zubin Potokut.

Ju lutemi pelqeni faqen tone per me shum lajme

Komunat në Kosovën veriore — duke përfshirë Zubin Potokun, Mitrovicën veriore, Zveçanin dhe Leposaviqin — janë të banuara nga një shumicë etnike-serbe në vendin kryesisht me etni shqiptare.

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë janë rritur kohët e fundit pasi Kosova tha se do t’u kërkonte serbëve që jetojnë në veri të vendit dhe që përdorin targat serbe të makinave të aplikojnë për targa të lëshuara nga autoritetet kosovare.

Protestuesit serbë etnikë bllokuan pikat kufitare në rajon në shenjë proteste ndaj kërkesave.

Autoritetet kosovare ranë dakord të shtyjnë zbatimin e kërkesave për 30 ditë pas heqjes së barrikadave kufitare.

Svecla tha në Facebook më 6 gusht se gazetari rus që u arrestua atë ditë u ndalua pasi dyshohet se kishte tentuar të kalonte kufirin në Kosovë nga Serbia.

Svecla postoi fotografi të gazetares , të cilën ai e identifikoi si Daria Aslamova, që dukej se e tregonin atë me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe presidentin sirian Bashar al-Assad, si dhe në kamuflazh dhe pozuar me ushtarë të paidentifikuar.

Svecla akuzoi Aslamovën se punonte për inteligjencën ruse dhe se po paraqitej vetëm si gazetare dhe tha se autoritetet e sigurisë po përpiqeshin të përcaktonin “qëllimet e saj”. Ministrja e Brendshme kosovare tha gjithashtu se përpjekja e saj për të hyrë në Kosovë tregon se “Rusia i është bashkuar propagandës së Serbisë me qëllim të destabilizimit të vendit tonë”.

Svecla akuzoi gjithashtu Aslamovën për pjesëmarrje në luftën e Rusisë kundër Ukrainës duke “propaganduar për pushtimin rus” të nisur nga Moska në shkurt.

Në një postim të veçantë në Facebook më 7 gusht, Svecla njoftoi se ai e kishte shpallur Aslamovën si një “person të padëshiruar” në Kosovë, duke thënë se “kushdo që, me qëllime apo direktiva të caktuara, shkel apo tenton të destabilizojë vendin, do të përballet pa diskutim. fuqia e ligjit në Republikën e Kosovës”.

Si një “person i padëshiruar”, Aslamova do të ndalohet hyrja në Kosovë për pesë vjet.

Aslamova, sipas Svecla më 6 gusht, iu ndalua hyrja në “shumë vende” për aktivitetet e saj. Shërbimi moldav i Radios Evropa e Lirë ka raportuar se asaj iu refuzua hyrja në Moldavi në vitin 2017 ndërsa punonte për Komsomolskaya Pravda sepse nuk mund të arsyetonte arsyen e vizitës së saj.

Ish-presidenti moldav Igor Dodon, i cili konsiderohet të jetë pro-rus, kritikoi shërbimet moldave të sigurisë për refuzimin e hyrjes së Aslamovës dhe tha se ajo kishte planifikuar ta intervistonte atë.

Komsomolskaya Pravda tha pa adresuar akuzat e Svecla se ajo ishte liruar dhe tani ndodhet në Serbi. Rusia nuk i është përgjigjur pretendimit të Svecla se synon të destabilizojë Kosovën.

Rusia është aleati kryesor i Serbisë dhe nuk e njeh shpalljen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi.

Kosova ka dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë dhe është një kandidate potenciale për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Rreth 50,000 serbë etnikë jetojnë në veri të Kosovës, por ata nuk e njohin shpalljen e pavarësisë së vendit nga Serbia në vitin 2008 dhe mbajnë lidhje të ngushta me Beogradin.

Kosova e mbështetur nga perëndimi njihet nga më shumë se 100 vende, por jo nga Serbia, Rusia, Kina dhe të tjerët.

Ju lutemi pelqeni faqen tone per me shum lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button