Biznes

Shqiptarët më të pasur në Nju Jork 2022

Ka shumë njerëz të famshëm me origjinë shqiptare. Ky artikull do t’ju plotësojë me shqiptarët më të pasur në Nju Jork.

Shqiptarët janë grupi më i fundit i njerëzve nga një vend i Evropës Juglindore, Shqipëria. Kolë Kristofori (anglisht: Nicholas Christopher) ishte shqiptari i parë i dokumentuar që kishte emigruar në SHBA. 

Shqiptarët emigruan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në fillim të shekullit të 20 – të. Konfliktet etnike në rajonin e Ballkanit bënë që emigracioni i tyre në SHBA të rritet. Nga të gjithë emigrantët shqiptarë, deri në dy të tretat e numrit të tyre jetojnë në Nju Jork. Pasuritë e paluajtshme të lira dhe të bollshme i shtynë shqiptarët të shpërngulen në Nju Jork, sepse ata kishin mundësi të punonin si mbikëqyrës ndërtimi. 

Italianët dihej se kishin lidhje historike me shqiptarët dhe për shkak të popullatës së madhe të italianëve në Nju Jork, shqiptarët u inkurajuan më shumë për të pushtuar Nju Jorkun. Madje disa shqiptarë kërkuan strehim në Itali përpara se të transferoheshin në SHBA. Ata të dy kanë prejardhje të përbashkët dhe shumë atribute kulturore. 

Qyteti i Nju Jorkut u shpagua për shqiptarët pasi mbikëqyrësit e ndërtesave mes tyre blenë ndërtesa, dhe ata që punonin në restorante përfundimisht zotëruan sallonet e tyre të picave. Në vitet e mëvonshme, shqiptarët filluan të gjenin sukses në fusha të tjera. 

Shqiptarët filluan të gdhendnin identitetin e tyre me status të shtuar social dhe ekonomik. Me shtimin e popullsisë shqiptare në Nju Jork do të rriten edhe kontributet e shqiptarëve. 

Ju lutemi pelqeni faqen tone per me shum lajme

Shqiptarët më të pasur në Nju Jork

1. William George “Borneo” Gregory 

William George është një nënkolonel në pension i Forcave Ajrore të Amerikës. George ka lindur në një familje të Amerikës Shqiptare. Ai u diplomua në shkollën e mesme Lockport përpara se të ndiqte Akademinë e Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara. George është një Skaut i Shqiponjave.  

George shkoi përpara në Universitetin e Kolumbisë pasi mori një diplomë në Shkenca Inxhinierike nga Akademia e Forcave Ajrore. Ai mori një diplomë master në mekanikën inxhinierike nga Universiteti i Kolumbisë dhe një diplomë tjetër master në menaxhim nga Universiteti i Trojës. 

George është gjithashtu anëtar i Shoqatës së të diplomuarve të Akademisë USAF. 

2. Ariyan Arslani 

Ariyan Arslani është prezantues dhe reper televiziv. Atij i drejtohet me emrin e artit, Action Bronson. I lindur në Flushing, Queens, New York City, nga një nënë hebreje amerikane dhe baba mysliman shqiptar, Bronson u rrit si musliman. Action Bronson pret një sërë shfaqjesh bisedash dhe programesh udhëtimi. 

Action Bronson ka publikuar disa mixtape si The Alchemist dhe Blue Chips, Rare Chandeliers, Saaab Stories, Party Supplies, Harry Fraud dhe albumin e tij kryesor debutues, Mr. Wonderful.

Bronson ndoqi shkollën e mesme Bayside para se të fillonte karrierën e tij si reper. Ai drejtoi një shfaqje gatimi në internet të tij, Action In The Kitchen

Pelqeni faqen tone per me shum lajme

3. Martin Shkreli 

Martin Shkreli është një menaxher i fondeve mbrojtëse. Martin është bashkëthemelues dhe ish-CEO i Retrophin dhe Turing Pharmaceuticals, bashkëthemelues i MSMB Healthcare dhe MSMB Capital Management, dhe ish-CEO i Gödel Systems.  

Martin është një kriminel i dënuar aktualisht në burgun federal të sigurisë së ulët në Allenwood me një datë të pritshme lirimi në vitin 2023. Ai u akuzua për një akuzë për komplot për të kryer mashtrim me letrat me vlerë dhe dy akuza për mashtrim me letrat me vlerë në 2017. 

Martin ka lindur në qytetin e Nju Jorkut në Brooklyn nga prindër emigrantë shqiptarë dhe kroatë. Prindërit e tij punonin në SHBA si portierë. Ai u rrit në Sheepshead Bay, Brooklyn me vëllain dhe dy motrat e tij. 

4. Bleta Rexha 

Bleta Rexha është këngëtarja dhe kantautorja e njohur me emrin artistik, Bebe Rexha. Rexha ka lindur nga Flamur Rexha dhe Bukurije Rexha, prindërit e saj shqiptarë në New York City. Bleta, që në gjuhën shqipe do të thoshte “bletë” u zëvendësua me “Bebe”. 

Rexha dhe familja e saj u transferuan në Staten Island kur ajo ishte gjashtë vjeç. Ajo ka një vëlla të quajtur Florent. 

Rexha ndoqi shkollën e mesme Tottenville. Ajo fitoi çmimin “Këngëtarja më e mirë adoleshente” kur paraqiti një këngë për t’u interpretuar në eventin vjetor të Grammy Day. 

5. Majk Dusi 

Mike Dusi është një aktor dhe producent. Ai u rrit në Queens, Nju Jork nga prindërit e tij shqiptarë. Majk përdor aftësitë Shokotan për filmat e tij komedi dhe aksion. Ai nuk e mori seriozisht aktrimin derisa u transferua në Los Angeles. 

Mike fillimisht u trajnua si MCSE, por ai e la atë kur kuptoi se nuk i përshtatej stilit të tij të jetesës. 

6. Sal F. Albanese 

Sal Albanese është një politikan në New York City. Megjithëse ai shërbeu si anëtar i Këshillit të Qytetit të Nju Jorkut, ai kandidoi për zyrën e kryetarit të bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Kongresit të Shteteve të Bashkuara dhe Asamblesë së Shtetit të Nju Jorkut pa sukses.  

Albanese erdhi në New York City në moshën 8-vjeçare. Ai ndoqi shkollën e mesme John Jay dhe Grammar School of Our Lady of Peace. Ai mori diplomën e tij në Edukim nga Universiteti i Qytetit të Nju Jorkut dhe një Master i Arteve në Shëndetësi nga Universiteti i Nju Jorkut. Albanese filloi karrierën e tij si mësues në shkollën e mesme John Jay. Këtë ai e bëri për njëmbëdhjetë vjet.  

7. Joseph John DioGuardi 

Joseph John DioGuardi është një politikan dhe kontabilist publik i certifikuar republikan. Ai është president i organizatës së Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane që drejton me bashkëshorten e tij Shirley Cloves DioGuardi. Dhe ai ishte një ish-partner në Arthur Andersen & Co.

Joseph është babai i producentit dhe kompozitorit Kara DioGuardi.

Joseph u diplomua në Universitetin Fordham. Më pas, ai punoi në Arthur Andersen & Co., përpara se të bëhej Kontabilist i Certifikuar Publik. 

Pelqeni faqen tone per me shum lajme

8. Labinot Gashi

Labinot Gashi është kantautor, këngëtar dhe reper. Ai lindi në Libi nga prindër shqiptarë. Para se të vendosej në Nju Jork, ai e kaloi fëmijërinë si refugjat në disa vende evropiane dhe afrikane. 

Labinot u diplomua në New Utrecht High School. Me gjithë nderimet që fitoi kur ishte në shkollë, Labinoti e braktisi universitetin për t’u përqëndruar në muzikë. Ai adoptoi emrin skenik The Kid Gashi i cili më vonë u ndryshua në Gashi, dhe më pas G4Shi, dhe përfundimisht u kthye përsëri në Gashi. 

9. Enisa Nikaj

Enisa Nikaj është kantautore, këngëtare dhe modele. Ajo e filloi karrierën e saj në vitin 2015 me këngë cover përpara se të fillonte të publikonte këngët e saj në vitin 2016. Enisa njihet më së shumti për këngët e saj “Tears Hit The Ground”, “Love Cycle”, “Count My Blessings” dhe “Burn This Bridge” . 

Enisa ndoqi shkollën fillore The Parkside përpara se të shkonte në Edward R. Murrow High School për diplomën e saj bachelor në administrim biznesi. Enisa nisi të ngarkonte këngë në kanalin e saj në Youtube. 

10. Drita D’Avanzo 

Drita D’Avanzo është një yll realiteti dhe është rritur në Staten Island. 

Drita shfaqet në televizion me personazhe të njohur. Ajo është e martuar me Lee D’Avanzo. Drita shfaqet në Celebrity Ghost Stories dhe shiko What Happens Live. Ajo u shpall si anëtare e kastit në VH1 të stilit të Big Brother në 2017. 

Pelqeni faqen tone per me shum lajme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button