Politik

Evropa e mban një sy të kujdesshëm ndaj Kosovës, Serbisë

Ju lutem klikoni like tek faqja jone!

POLITICO shpjegon pse disa shkurtimisht kishin frikë nga konflikti i armatosur dhe çfarë të prisnin në javët e ardhshme.

TOPSHOT-KOSOVË-SERBI-POLITIKA

PRISHTINË, Kosovë — Paniku është qetësuar — të paktën tani për tani — pasi një mosmarrëveshje kufitare javën e kaluar nxiti frikën se Kosova dhe Serbia mund të kujdesen për një luftë tjetër në tokën evropiane. 

Ju lutem klikoni like tek faqja jone!

Në terren këtu, njerëzit kanë minimizuar mundësi të tilla, duke iu kundërvënë spekulimeve të egra – dhe dezinformatave – që garojnë  rreth mediave sociale. Për vendasit, këto shpërthime të përhershme janë një dukuri e rregullt dhe jo domosdoshmërisht një pararendës i një rikthimi në luftimet dhe gjakderdhjet që dominuan në Ballkan në vitet 1990. 

Megjithatë, me luftën në shkallë të plotë të Rusisë që shpërthen në lindje në Ukrainë, Evropa është në avantazh. 

Tensionet themelore që shkaktuan mosmarrëveshjen e javës së kaluar nuk po largohen. Dhe liderët në të dyja palët ende po shkëmbejnë retorikën e nxehtë. Ndërkohë, rregullat e reja që nxitën protestat javën e kaluar janë vonuar thjesht  një muaj, duke e lënë këtë çështje të pazgjidhur. 

NATO dhe BE janë gjithashtu të ndërlidhura thellë në përpjekjet lokale paqeruajtëse, duke u dhënë institucioneve një tjetër pikë të mundshme ndezjeje kur ata tashmë po luftojnë për të ruajtur unitetin ndaj Ukrainës.

“Ka pasur muhabet në mbarë botën për shpërthimin e luftës së ardhshme në Kosovë,” tha Donika Emini, një eksperte për dinamikën Kosovë-Serbi e cila kryeson një rrjet të grupeve të shoqërisë civile. “Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë – ne patëm kriza shumë më të këqija se ajo [javën e kaluar] dhe audienca globale mezi u kushtoi vëmendje atyre.”

“Por,” shtoi ajo, “për shkak të luftës në Ukrainë, të gjithë janë në gatishmëri të lartë”.

POLITICO zbërthen saktësisht se çfarë ndodhi fundjavën e kaluar dhe çfarë pritet në javët në vijim. 

Çfarë e nxiti mosmarrëveshjen e fundit?

Mosmarrëveshja, e cila ka vazhduar të paktën që nga  shtatori i vitit të kaluar  , zbret në dëshirën e Kosovës për të ushtruar ndikim të shtuar mbi shumicën etnike serbe të përqendruar në veri të vendit. Serbia, fqinji i Kosovës, nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe i ka kundërshtuar këto hapa.

Fundjavën e kaluar, serbët e Kosovës po reagonin në mënyrë specifike ndaj një mase të re që do t’u kërkonte atyre të përdornin targat e makinave të lëshuara nga Kosova dhe që njerëzit që hynin në vend nëpërmjet Serbisë të merrnin dokumente speciale të hyrjes.

Protestuesit bllokuan rrugët pranë kufirit. U ngritën barrikada. U përhapën spekulime rreth rebelëve që qëlluan me armë ndaj policisë së Kosovës – por më vonë u konfirmua se nuk kishte të lënduar. 

Pothuajse një javë më vonë, të shtunën,  të shtëna u qëlluan  në drejtim të një varke që bartte oficerë të policisë së Kosovës, ndërsa ajo tentoi të niste një patrullë kufitare të formuar përgjatë asaj që serbët i referohen si Gazivode ose Liqeni i Ujmanit, sipas autoriteteve të Kosovës. Liqeni është gjithashtu pjesë e një mosmarrëveshjeje të vazhdueshme midis dy vendeve, dhe u riemërua shkurtimisht Liqeni Trump në vitin 2020 kur ish-presidenti amerikan u përfshi.

Situata ka qenë mjaft e tensionuar, saqë misioni lokal  paqeruajtës i NATO-s  , i njohur si Forca e Kosovës, ose KFOR, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ishte “i përgatitur për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti”. 

Megjithatë, në terren, protestat nuk ishin domosdoshmërisht aq të tmerrshme. Vetëm një orë larg barrikadave, një koncert masiv në ajër të hapur në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, vazhdoi si zakonisht. 

Pas një  takimi të dielën e kaluar në orët e vona  të presidentit, kryeministrit dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës me ambasadorin e SHBA-së në vend, autoritetet e Kosovës e shtynë zbatimin e masave të kontestuara për një muaj deri më 1 shtator.

Shkaku kryesor për incidentet besohet gjerësisht të jetë përkeqësimi i vazhdueshëm i dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili filloi në vitin 2011 pikërisht për të trajtuar çështjet teknike të pazgjidhura – si targat apo njohja reciproke e diplomave universitare.

“Që nga shtatori i vitit të kaluar, të dyja palët janë përpjekur të përpunojnë detajet e marrëveshjes së targave në kuadër të dialogut të Brukselit dhe nuk kanë arritur ta bëjnë këtë”, tha Emini.

Ju lutem klikoni like tek faqja jone!

Cila është historia më e gjerë? 

Rajoni i Ballkanit Perëndimor pati luftime dhe gjakderdhje të shumta gjatë viteve 1990 ndërsa Jugosllavia u shpërbë, duke ndezur luftëra të njëpasnjëshme midis ish-republikave të saj.

Politikanët nacionalistë dhe tensionet ndëretnike shkaktojnë rregullisht shpërthime edhe sot, veçanërisht në  Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kosovë. Por që nga viti 1999, asgjë nuk ka arritur shkallën e pushtimit të vazhdueshëm të Ukrainës.

Në vitin 2008, Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia. Për dy dekadat e fundit, vendi ka parë më shumë përfshirje nga NATO, Kombet e Bashkuara dhe BE-ja sesa në çdo vend tjetër evropian, për të shmangur gjakderdhjen e mundshme.

“Ka incidente në veri të Kosovës pothuajse çdo gjashtë muaj dhe kjo fatkeqësisht nuk është lajm për Kosovën”, tha Emini. “Kjo tregon se sa shumë i kemi normalizuar incidentet – gjë që është shumë e keqe. Ju po luani me zjarrin, sepse një ditë këto incidente mund të përshkallëzohen më shumë sesa mendojmë se do të përshkallëzohen.”

Kush është në krye tani në Kosovë dhe Serbi? 

Në Kosovë, kryeministri Albin Kurti  mori detyrën në vitin 2021, duke fituar zgjedhjet me një  shumicë historike si lider i partisë Vetëvendosje, i njohur për kritikat e ndikimit të madh që grupet ndërkombëtare kanë në punët e brendshme të vendit. 

Që nga marrja e detyrës, Kurti ka marrë një qasje më konfrontuese se shumë nga paraardhësit e tij si në BE ashtu edhe në Serbi.

“Qeveria aktuale bëri fushatë mbi idenë se dialogu ishte në thelb asimetrik, se vazhdimisht pritej më shumë nga Kosova sesa nga Serbia,” tha Ramadan Ilazi, kreu i hulumtimit në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë.

Kurti ka qenë gjithashtu më këmbëngulës ndaj pakicës etnike serbe të vendit, e cila është e përqendruar në enklavat veriore, ku koha pak a shumë është ndalur që nga viti 1999. Dinari serb përdoret ende gjerësisht në këto zona dhe Beogradi vazhdon të financojë sistemet e tyre shëndetësore dhe arsimore. . Shumë prej banorëve atje kanë vetëm shtetësi serbe, edhe pse jetojnë në territorin e Kosovës. 

Prej vitesh, qeveritë e Kosovës kanë zgjedhur t’i trajtojnë këto territore veriore me kujdes, edhe pse kushtetuta e vendit teknikisht i jep të drejtën për të ushtruar sovranitet mbi këtë zonë. Kurti ka shkuar në një drejtim tjetër, duke dërguar rregullisht njësi speciale të policisë në veri për t’u marrë me çështjet që variojnë nga kontrabanda e paligjshme deri te protestat.

Nga pala serbe, as presidenti Aleksandar Vuçiq nuk i është shmangur konfrontimit,  duke akuzuar  Kosovën se me masat e fundit ka provokuar dëbimin e serbëve të Kosovës. Ai paralajmëroi: “Nëse guxojnë të fillojnë të persekutojnë serbët”, atëherë “nuk do të ketë dorëzim dhe Serbia do të fitojë”.

Shumë i interpretuan vërejtjet se Serbia do të reagojë ushtarakisht. 

Çfarë roli luajnë NATO dhe BE? 

Në rast se do të shpërthejnë luftimet, Kosova dhe Serbia janë të detyruara nga një marrëveshje në të cilën NATO-ja ka fjalën e fundit. 

Pakti i jep Kosovës diçka të ngjashme me mbrojtjen e Nenit 5 të NATO-s – që konsideron se një sulm ndaj një anëtari të aleancës ushtarake është një sulm ndaj të gjithë anëtarëve – edhe pse Kosova nuk është anëtare e NATO-s. Përveç trupave të drejtuara nga NATO në terren, NATO mund të vendosë menjëherë një forcë mbi horizontin ose një forcë rezervë në vend nëse është e nevojshme. 

BE-ja gjithashtu luan një rol në menaxhimin e krizave. Ndërsa policia e Kosovës është reagimi i parë ndaj çdo incidenti në vend – siç ndodhi të dielën e kaluar – misioni lokal i BE-së është i radhës. Një forcë policore ndërkombëtare e financuar nga BE-ja i janë dhënë aftësi të veçanta, veçanërisht në veri, për të ndihmuar me “kontrollin operacional të turmës dhe trazirave”.

NATO është alternativa përfundimtare, e sigurt nëse situata përkeqësohet në dhunë serioze. 

“Ata mund të marrin kontrollin e plotë të situatës nëse besojnë se zhvillimet rrezikojnë ose janë të dëmshme për sigurinë dhe sigurinë,” tha Ilazi.

Çfarë ndodh më pas?

Tani për tani barrikadat janë hequr. Por masat që shkaktuan rritjen e tyre janë shtyrë vetëm më 1 shtator me shpresën se mund të gjendet një zgjidhje. 

Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Josep Borell, konfirmoi se të dy palët do të takohen në Bruksel më 18 gusht.

Megjithatë perspektiva që çështja të zgjidhet brenda një muaji duket e vogël. 

Të martën, Vuçiç, presidenti serb,  tha  se ishte i përgatitur të shkonte në Bruksel për t’u takuar me Kurtin në kërkim të një marrëveshjeje. Por, shtoi ai, “nuk pret asgjë nga takimi”.

“Kushdo që mendon se është e mundur të ruhet paqja me Albin Kurtin e ka gabim,” tha Vuçiç për transmetuesin publik serb RTS.

Rusia është tërhequr gjithashtu në konflikt për shkak të marrëdhënieve të saj të ngushta me Serbinë, duke bërë që njerëzit të akuzojnë propagandën e Kremlinit për nxitjen e tensioneve. Kurti madje  u bëri thirrje qytetarëve  që të mos “bien pre e propagandës së Moskës” pas ngjarjeve të së dielës. 

Por lideri i Kosovës duhet të ecë në një vijë të mirë mes paralajmërimit për iniciativat mashtruese të Kremlinit dhe mosbërjes së serbëve të Kosovës të ndihen të tjetërsuar. 

“Veriu u portretizua si bujari, kështu që ata në thelb nuk besojnë se qeveria e Kosovës me të vërtetë kujdeset për mirëqenien e tyre,” tha Ilazi.

Sipas Ilazit, mënyra më e mirë për Kosovën për të bërë përparim është të avancojë dialogun e udhëhequr nga BE dhe ta bëjë atë më tërheqës për serbët vendas që të zhvendosin besnikërinë e tyre, të paktën zyrtarisht, nga Beogradi në Prishtinë.

“Dy rezultatet e mundshme të incidenteve të fundit janë ose një shtytje e re për të zgjidhur përfundimisht çështjet e pazgjidhura ose një regres i situatës dhe që progresi i bërë deri më tani të anulohet tërësisht”, tha Ilazi.

Ju lutem klikoni like tek faqja jone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button